Najaarsbijeenkomst Oss, za. 20 oktober 2018 – Jan Koet

De laatste invalspreker van vandaag was Jan Koet, bekend om zijn technische (praktijk)kennis. Hij had 3 onderwerpen in zijn Astro Allerlei presentatie meegenomen. 1) Ontwikkeling in de optica en sensoren. De ontdekking dat glasoppervlakken een nanostructuur van ‘pilaren’ van tussen de 400–600 nm hoog en 40–60 nm doorsnede hebben, heeft geleid tot nieuwe optische coatings in de commerciële industrie.Canon sprong hierop in met hun coating en de ‘Vantablack’ coating (99,965% absorptie!) voor zonnepanelen is er ook een voorbeeld van. ‘Diffractive optics’ en ‘perovskiten’ passeerden de revue. 2) Negatieven makkelijk omkopiëren. Met een nog op de astroplank liggende lightbox en zijn Canon 6D met aangekoppeld omkopieerset, weet Jan redelijk eenvoudig prima positieve te maken van zijn negatieven uit de oude doos. De Maan en Hale-Bopp waren mooie voorbeelden. 3) De snelste lenzen ooit? In de jaren ’60 was er een race van de snelste optiek, in tegenstelling van vandaag; de race van de megapixelsensoren. De Canon 50 mm f/0,95, de Leica Noctilux f/0,95 en de Zeiss 50 mm f/0,7 waren mooie ontwerpen daarvan. De Carl Zeiss Super-Q-Gigantar 40mm f/0.33 (!)  was de ‘recordhouder’. Maar dit bleek een promotiestunt van de fabrikant en had (helaas) niet meer dan een ‘cosmetische’ waarde.

Bekijk deze presentatie door op onderstaande link te klikken (pdf):

20181020-NajaarsbijeenkomstOss-AstroAllerlei-JanKoet

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s