Voorjaarsbijeenkomst Oss, za. 31 maart 2018 – Arnaud van Kranenburg

Ook vandaag schotelde Arnaud (Vlaardingen) ons weer een duidelijk en verzorgd verhaal voor. Deze keer ging over het gebruik van (exotische) filters voor het waarnemen en fotograferen van Maan en planeten, zijn expertise in de hobby. Daarbij moet rekening worden gehouden met: hoe korter de golflengte van het filter, hoe hoger de resolutie van de data, maar hoe groter de gevoeligheid voor seeing.Bij de 7 te imagen planeten: elke planeet brengt zijn eigen specifieke eigenschappen en filters met zich mee en het gaat voornamelijk om het onderdrukken van de seeing, specifieke oppervlaktekenmerken benadrukken en kleurenopnamen maken. Aan de hand van een serie duidelijke grafieken met filterdoorlaat en -golflengten, liet hij zien wat het effect is bij het gebruik van een specifiek filter op planeetresultaten. Via Mercurius (goed in NIR) naar Venus (goed in UV). Om het directe opnameresultaat erbij weer te geven, liet Arnaud eigen opnamen zien, maar ook via ruimtevaartuigjes als Messenger, Galileo, Mariner, VenusExpress enz. Bij onze Maan, met haar subtiele kleurtinten, is het vooral een compromis tussen resolutie en seeingeffecten. Nabij UV: superblauw en nabij IR: superrood. Het imagen met UV, rood en IR kan de versterkte kleuren laten zien. Mars geeft veel signaal en een (Baader) oranjefilter is optimaal voor het vastleggen detaillering op de planeet bij redelijke seeing. Arnaud stelt een Edmund Optics 55 nm shortpass filter voor om vooral in het blauwe kanaal te imagen: veel licht en oppervlaktedetails. Een dispersiecorrector is bij Mars niet echt nodig, want rood licht wordt niet sterk beïnvloed door atmosferische dispersie. Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus zijn vooral interessant in hun methaanband 728 nm en 890 nm. Helder en contrastrijk, actieve wolken hoog in de atmosfeer weerkaatsen licht, terwijl de diepere atmosfeerlagen donkerder blijven. Kortom, een voor met name hogeresolutie-imagers een leerzame 30 minuten!

Bekijk deze presentatie door op onderstaande link te klikken (pdf):

20180331-VoorjaarsbijeenkomstOss-ArnaudVanKranenburg-ExotischeFilters

 

 

 

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s